Karta Kredytowa a Karta Do Bankomatu

Karta Kredytowa a Karta Do Bankomatu

 

316651

Czym się one różnią?
Przecież jedną i druga służy do płacenia, to w czym tkwi szczegół?

Poznaj różnice pomiędzy kartą kredytową i debetową. I wykorzystuje je tak żeby nie ponosić za nich opłat.

Karta Debetowa, Karta Do Bankomatu – Jak działa i czy warto ją posiadać ?

1. Przede wszystkim karta debetowa, to po prostu karta płatnicza wydawana do rachunku bankowego. Jest to instrument powiązany z konkretnym kontem bankowym. „Plastik” służy więc do korzystania z pieniędzy naszych, które zostały zgromadzone na rachunku, do którego został wydany.
Nie musisz mieć takiej karty do swojego rachunku. Jednak nie możesz jej mieć, jeśli nie masz żadnego konta bankowego. Każda karta jest powiązana z jakimś kontem i obciąża jego saldo.
2. Korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na koncie, jest ściśle związane z nazwą produktu. Karta debetowa, służy do wykonywania operacji obciążania rachunku, czyli debetu. Nie możemy korzystać z niej kiedy mamy na rachunku w Banku.
3. Wydawana jest ona jako uzupełnienie konta ROR i pozwala na bezgotówkowe płacenie za zakupy oraz pobieranie pieniędzy z konta ROR z użyciem bankomatu. Korzystając z karty debetowej zawsze płacimy tymi pieniędzmi, które już posiadamy na koncie. Dzięki takiej karcie mamy łatwy dostęp do środków na koncie, co w połączeniu z dostępem przez Internet, pozwala całkowicie wyeliminować konieczność wizyt w banku. Ale jeśli na koncie nie mamy pieniędzy, to karta na wiele nam się nie przyda – ew. próby jej obciążenia (czyli dokonania transakcji) zostaną najprawdopodobniej odrzucone.

Jak otrzymać kartę Debetową do rachunku ?

1. Nie jest to trudne. Zazwyczaj oferta wydania karty debetowej pojawia się podczas wnioskowania o rachunek osobisty w banku. Wówczas można zdecydować, czy chce się ją otrzymać, czy też nie.
2.Potem okazji będzie wiele, ponieważ o kartę można wnioskować zazwyczaj w dowolnym momencie, a bank „zauważając”, że jej nie posiadacie, będzie Wam ten produkt chętnie proponował. Zazwyczaj nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków, poza wyrażeniem chęci do jej posiadania.Jeżeli zastanawiacie się, czy da się jakoś rozpoznać kartę debetową po samym wyglądzie, to w przeważającej liczbie przypadków odpowiedź będzie brzmiała – tak.

Czym jest karta kredytowa?

image_gallery
1. Karta Kredytowa działa inaczej. Z założenia nie mamy pieniędzy na koncie, płacimy kartą 800 zł, ta kwota jest traktowana jako kredyt gotówkowy. Karta ma swoje oprocentowanie, następnie kwota jest rozbijana na raty i spłacamy tę kwotę zaległości.
2. A zatem już znasz różnicę między kartą kredytową, a kartą płatniczą. Jeśli znałeś ją wcześniej i wydaje Ci się to oczywiste, to wierz lub nie, ale nadal większa część klientów banków tego nie rozróżnia.

Czy warto mieć kartę kredytową?

1. To zależy od wielu czynników. Jak wszystko ma swoje plusy i minusy, tak samo i posiadanie karty. Trzeba wykazać się odrobiną wstrzemięźliwości i logiki. Wielu ludzi nie ma pojęcia o podstawach ekonomii i ich historia często wygląda tak:
– zakupy robi się przyjemnie, raz zabraknie 200 zł, raz 50 zł, raz 10 zł i to pokrywa się właśnie za pomocą karty kredytowej.
– po miesiącu dług jest wysoki, powiedzmy 500 zł i należy zacząć go spłacać.
– tu często pojawia się absurd i błędne koło, bo ludzie próbują spłacać dług na karcie kredytowej, środkami wyciąganymi praktycznie w tej samej chwili – także z karty kredytowej (ewentualnie innego banku).
2. Karta kredytowa ma sens wtedy, gdy musimy zakupić jakąś ważną rzecz, a akurat nie mamy środków, gdy mamy cięższy miesiąc, gdy jesteśmy przedsiębiorcami i musimy wykonać szybką transakcję, która niebawem się zwróci (dźwignia finansowa).

Plusy i minusy karty kredytowej:

 

• łatwy dostęp do gotówki, który nierzadko kusi,
• niekiedy wysokie oprocentowanie (w zależności od kart kredytowych),
• obniżają scoring kredytowy w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego,
• bezpieczeństwo kart kredytowych, niestety zdarzają się kradzieże samych kart, pinów czy kopiowanie.
Zalety karty kredytowej czyli plusy to:
• łatwy dostęp do środków, który może pomóc jeśli potrafimy z takiego rozwiązania korzystać z głową.

Podsumujmy główne różnice pomiędzy kartą kredytową, a debetową:

• Karta debetowa to instrument płatniczy służący do wypłacania pieniędzy w formie gotówki lub dokonywania bezgotówkowych płatności, pokrywanych z Twoich pieniędzy, zgromadzonych na rachunku bankowym, z którym karta ta jest powiązana.
• Karta kredytowa to instrument płatniczy, wydawany w ramach umowy kredytowej, gdzie klientowi otwierany jest dodatkowy produkt, dzięki któremu może on korzystać z pieniędzy udostępnionych przez bank. Wykonując transakcje kartą kredytową, nie obciążasz stanu Twojego konta, tylko pożyczasz pieniądze dostępne na rachunku technicznym, powiązanym z kartą kredytową.
Pamiętaj, że operacja debetowa, to po prostu operacja obciążająca stan konta. Nie zaciągasz poprzez nią długu wobec banku.

Tutaj możecie znaleźć więcej informacji o kartach kredytowych:

Konta + Karty >>> Naciśnij <<<

Kalkulatory pożyczek >>> Naciśnij <<<

Zobacz także inne artykuły:

>>>Co wybrać Kredyt ? … Czy… Pożyczkę ? <<<

>>> Jaki Bank jest najlepszy i Jak Go Znaleźć ? <<<